obedy
žiacka knižka

« predchádzajúca strana // nasledujúca strana »

projekty » regionálna výchova »

Čo vieš o Slovenskej Ľupči
Pridané: 17. jún 2025 / Text a Foto: ZŠ Sama Cambela Slovenská Ľupča

Po roku si žiaci 7.A a 7.B opäť zmerali svoje sily v kvíze Čo vieš o Slovenskej Ľupči. Predviedli, čo vedia o histórii Slovenskej Ľupče, o jej prírodných zvláštnostiach a prezentovali aj svoje vedomosti z geografie našej obce. Diváci ich povzbudzovali a ich výkony ocenili potleskom. Víťaznou triedou sa stala 7.A. Odmenou im bola sladká torta, ktorú do kvízu venovala rodičovská rada. Zaujímavými cenami ocenil výkony všetkých súťažiach starosta obce Mgr. Roland Lamper, ktorý spolu s ostatnými členmi poroty pozorne sledoval výkony všetkých súťažiacich.



Regionálne pexeso na Sliači
Pridané: 9. jún 2025 / Text a Foto: PaedDr. Jana Krížová, PhD.

Dňa 5. júna 2025 sa žiaci 3. B triedy a zástupcovia ZŠ zúčastnili celoslovenskej prehliadky s názvom Regionálne pexeso. Išlo o prehliadku regionálnej výchovy, ktorá sa konala v kúpeľoch Sliač. Organizátorom podujatia bolo Združenie škôl s regionálnou výchovou, pod "taktovkou" vedenia združenia, predsedajúcej ZŠ A. Sládkoviča zo Sliača. Naša škola sa predstavila zvykoslovným pásmom spracovaným na tému ľudových pranostík. Žiaci sa vo svojej prezentácii zamerali na tradičné zvyky viažuce sa k sviatku sv. Juraja (24. apríl), ako sa zachovali v našej obci. Tento deň bol v minulosti spojený s množstvom zvykov, obradov, povier, ale aj huncútstiev – krásnych dôkazov toho, ako naši predkovia vnímali prírodu a duchovný svet. Ďakujeme organizátorom za výborne pripravené podujatie a našim tretiakom za skvelú reprezentáciu školy. Veríme, že si domov odniesli množstvo nových poznatkov i krásnych zážitkov.

Regionálne pexeso na Sliači / fotogaléria



Deň remesiel
Pridané: 11. november 2024 / Text: Mgr. Marcela Kramcová / Foto: Mgr. Marcel Hlaváč

„Remeslo ma zlaté dno.“ Pre mnohých bolo v minulosti remeslo jediným zdrojom obživy. Remeselníci vyrábali rôzne predmety potrebné na prácu v domácnosti či na hospodárstve. My sme si výrobky a ukážky remeselných techník mohli aj tento rok pozrieť v našej škole. Počas celého dňa sa naše deti so svojimi triednymi učiteľmi snažili vyrobiť čo najkrajšie výrobky, ktoré sa budú predávať na vianočných trhoch. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí prispeli svojou ochotou ukázať svoju prácu a výrobky. Naše poďakovanie patrí našim ľupčianskym včelárom, ktorí nám ako každý rok aj teraz pripravili sladké chutné medové raňajky. Pozvanie prijali pani Jančurová so svojím drotárskym umením, pani Balková ukázala krásu voskových ozdôb, pani Sokolová potešila naše oči krásnym paličkovaním, pán Gonda nám predviedol rezbárske umenie, pán Polóny ukázal krásu drevených črpákov a fujár. Ako uháčkovať hračky, prívesky a ozdoby nám ukázala pani Miklošová a ako si urobiť voňavé sviečky z včelieho vosku sme sa dozvedeli od pána Bartka-Vyšného. Ešte raz veľmi pekne ďakujeme a tešíme sa o rok znovu.



Brigáda na Mackovom boku
Pridané: 29. október 2024 / Text: Sára Dianišková, 7. B / Foto: Mgr. Renáta Maloveská

Dňa 18. októbra 2024 sme sa my, žiaci 7. B triedy zúčastnili na brigáde, kde bolo našou úlohou hrabať a vyčistiť chránenú lokalitu Mackov bok v Slovenskej Ľupči. Bolo nás 19 detí, pani učiteľka Maloveská, pani učiteľka Vojníková, pán učiteľ Polóny a milí ochranári. V piatok sme sa celí nedočkaví tešili, aké to tam bude, a prišli sme k záveru, že to bolo skvelé aj veľmi užitočné, čo nás veľmi potešilo. Naša cesta tam trvala asi 40 minút, ale tým, že sme si ju užívali, tak sme úplne stratili pojem o čase. Keď sme tam dorazili, zložili sme si veci a vrhli sme sa hneď do práce. Ani sme netušili a mali sme polku lúky zhrabanej. Keďže nám to išlo od ruky, tak sme od ochranárov dostali aj odmenu. Kolu a vineu, ktoré sme si vypili počas prvej prestávky. Potom sme sa vrhli znova do práce, lebo sme si ju chceli dokončiť. Po troch až štyroch hodinách práce sme mali hotovo.

Pán Baláž zo Štátnej ochrany prírody nám vysvetlil, aké dôležité je udržiavať prírodnú rezerváciu Mackov bok, ktorá je náleziskom viacerých druhov poniklecov – ponikleca slovenského (Pulsatilla slavica), ponikleca prostredného (Pulsatilla subslavica) a ponikleca veľkokvetého (Pulsatilla grandis). Pre zachovanie bohatstva flóry v tejto lokalite bolo dôležité pravidelné a dlhodobé pasenie ovcami alebo kozami, ktoré potláčalo zarastanie náletovými drevinami a vytváralo vhodné podmienky pre existenciu poniklecov. V súčasnosti toto pasenie neprebieha, a tak je potrebné udržiavať túto lokalitu kosením a hrabaním. Ďalej nám vysvetlil, aké je potrebné sa starať o chránené rastliny.

Spolu s nami sa brigády zúčastnili členovia Štátnej ochrany prírody SR, zamestnanci Národného parku Nízke Tatry, CHKO Poľana a dobrovoľníci z občianskych združení zameraných na ochranu prírody. Pán Baláž nás pochválil a bol by rád, keby sme prišli pomôcť aj na budúci rok. To nás veľmi potešilo, poďakovali sme sa, rozlúčili a išli sme domov. Cesta naspäť nám ubehla ešte rýchlejšie, ako tá pred ňou, keďže sme mali za sebou kus dobre vykonanej práce. Myslím, že tento deň nás veľa naučil, dal nám nové skúsenosti a tešíme sa na budúci rok a nové zážitky.

Brigáda na Mackovom boku / fotogaléria



Kvíz o Slovenskej Ľupči
Pridané: 18. jún 2024 / Text: žiaci 7. ročníka / Foto: Mgr. Denisa Mitterová

Pondelok 10. 6. 2024 bol pre nás žiakov 7. ročníka veľmi napínavý a možno aj trošku obávaný. Prečo? Nuž preto, že nás čakala výzva v podobe súťažného kvízu o našej obci. A tak po vedomostnej príprave 5 členných družstiev a nácvikoch scénok v každej zo siedmackých tried to o 9:00 v MKS prepuklo. Boj o prvenstvo bol náročný, raz vyhrávala 7.A, inokedy sa skóre obrátilo a vyhrávala 7.B, ktorá si napokon odniesla aj sladkú odmenu v podobe torty za prvenstvo v kvíze. Počas nácviku a predstavenia scénok sme objavili mnohé herecké talenty, z čoho sa tiež – rovnako ako z výhry – spoločne tešíme.



Vychádzka na Mackov bok
Pridané: 11. apríl 2024 / Text a Foto: Mgr. Alena Vojníková

V rámci predmetu regionálna výchova sme sa so žiakmi piateho ročníka našej ZŠ vybrali na tradičnú vychádzku na Mackov bok. Táto lokalita v našom regióne ukrýva vzácny zákonom chránený kvet, poniklec – známy symbol jari, rastúci na suchých slnečných miestach. Žiaci sa mohli presvedčiť, aký krásny je tento kvietok a aj si ho priamo na kopci skúsili nakresliť. Okrem peknej prechádzky v tento slnečný jarný deň niektorí prvýkrát objavili túto malebnú oblasť Slovenskej Ľupče.



Vianočné trhy 2023
Pridané: 8. december 2023 / ZŠ Sama Cambela Slovenská Ľupča / Foto: Mgr. Marcel Hlaváč

Tohtoročné vianočné trhy organizované našou školou opäť po roku prilákali nielen rodičov, ale aj ostatných obyvateľov našej obce. Stretli sme sa všetci pri MKS, aby sme si priblížili atmosféru, vôňu a chuť Vianoc. Žiaci v stánkoch ponúkali návštevníkom výrobky zhotovené počas Dňa remesiel. Každý si prišiel na svoje – kúpil si vianočné dekorácie, voňavé oblátky a medovníčky. A kto bol hladný či smädný, v ponuke bola voňavá kapustnica, pečená klobása a punč. Ďakujeme rodičovskej rade, hostincu Tribel, pani Fabryovej za hlinené výrobky, Dominike Lucovej za ľupčiansky domáci chlebík a všetkým, ktorí kúpou výrobkov podporili našu školu.



Deň remesiel
Pridané: 3. november 2023 / Foto: Mgr. Denisa Mitterová, Mgr. Marcel Hlaváč


projekty »

« predchádzajúca strana // nasledujúca strana »