záhrada, ktorá učí »

Slávnostné otvorenie ZÁHRADY, ktorá UČÍ
Pridané: 4. november 2018 / Text: koordinátorky Zelenej školy / Foto: Mgr. Marcel Hlaváč

Keď sa dospelých opýtate na ich najšťastnejšie spomienky z detstva, odpovedia vám, že väčšia časť z nich sa odohrala vo vonkajšom prostredí. V dnešnom svete mobilov a počítačov, keď deti radšej sedia doma, robíme všemožné, aby sme ich dostali von. Už v minulom školskom roku sme sa zapojili do projektu „Záhrada, ktorá učí“ a naša škola bola medzi siedmimi úspešnými, ktoré boli vybrané spomedzi 64 škôl.

Záhrada, ktorá učí je prírodná školská záhrada, ktorá slúži na výučbu, rozvíjanie medzipredmetových vzťahov a zdokonaľovanie pestovateľských zručností žiakov, je spoločným dielom celej školy - na jej plánovaní, tvorbe aj využívaní sa podieľali žiaci, pedagógovia, nepedagogický personál, aj starí rodičia, rodičia či zástupcovia obce i priatelia školy. Snažili sme sa vytvoriť miesto, ktoré bude celoročne prístupné rôznym vyučovacím hodinám a aj mimoškolským aktivitám. Kde sa žiaci zabavia, ale aj vniknú do tajov prírody a veľa sa naučia. Či už budú pozorovať ježkov v Ježkove, alebo z Ekoučebne sledovať, ktoré vtáky chodia ku kŕmidlám. Alebo si dopestujú vlastnú zeleninu na hriadkach a ovocie na novovysadených kríkoch v záhonoch. Možno budú len oddychovať pri bylinkovej špirále alebo si masírovať nohy na pocitovom chodníku. V Jašteričkove a Hmyzom hoteli určite pribudnú noví obyvatelia, o ktorých budú viesť nekonečné debaty v tieni stromov...

Nielen deti, ale aj učitelia sa oveľa lepšie cítia v neformálnom prostredí záhrady a školského dvora, kde spoločne spoznávajú, objavujú a vymýšľajú a inšpirujú okolie. Dňa 23. októbra sme Záhradu, ktorá učí, slávnostne otvorili. Všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomohli pri jej realizácii veľmi pekne ďakujeme.

ZÁHRADA, ktorá učí / O projekte »
Ako sa robila ZÁHRADA / fotogaléria »
ZÁHRADA, ktorá učí / Túlavý autobus 2018 »