Zelená škola

Certifikácia Zelenej školy
Mgr. A. Riečanová, Mgr. D. Haviarová / 10. október 2013

10. októbra 2013 sme sa zúčastnili v Košiciach na slávnostnom odovzdávaní titulov a vlajok medzinárodného vzdelávacieho ekoprogramu Zelená škola, do ktorého sme sa zapojili pred 2 rokmi. Na slávnostnom vyhodnotení 8. ročníka programu Zelená škola sa zúčastnili členovia kolégia Zelenej školy Martin Váš a Jaroslav Aurel Kováč spolu s koordinátorkami programu Mgr. Danou Haviarovou a Mgr. Anetou Riečanovou.

Týmto dňom sme sa zaradili medzi 118 škôl na Slovensku, ktoré sa spolu s nami môžu pýšiť titulom „ Zelená škola“. Certifikát programu Zelenej školy oceňuje aktivity škôl v ochrane životného prostredia a aktívnej spolupráce.

Titul Zelená škola sme získali za realizovanie environmentálnej výchovy v našej škole a praktické aktivity, do ktorých sme priamo zapájali žiakov v uplynulých dvoch rokoch. Cieľom aktivít bolo znížiť vplyv školy na životné prostredie a ponúknuť zaujímavejšie a praktické formy výučby. Našou hlavnou témou bolo naučiť sa separovať odpad, čo sa nám, myslím si, celkom darí. Okrem Slovenska sa certifikát udeľuje v ďalších 57 krajinách sveta.

„Kvalita a nápaditosť aktivít našich škôl každoročne narastá. Naše školy poskytujú svojim žiakom viac možností učiť sa zážitkom a na základne vzájomnej spolupráce tak meniť prostredie celej školy. A na to sme hrdí,“ povedala manažérka programu Zelená škola Miroslava Piláriková.

Na pôde Magistrátu mesta Košice bolo ocenených titulom Zelená škola ďalších 84 škôl z celého Slovenska (celkovo ich je na Slovensku 118). 27 škôl získalo diplom „Na ceste k Zelenej škole“, ktorý sa udeľuje za čiastočné splnenie certifikačných podmienok. Akcia sa uskutočnila pod záštitou ministra životného prostredia SR Ing. Petra Žigu, PhD.

Na slávnostnej certifikácii sa zúčastnilo vyše 250 zástupcov škôl, miest a obcí, pre ktorých organizátori okrem odovzdávania certifikátov, exkurzie a kultúrneho programu pripravili aj zaujímavé workshopy na témy ako existenciálna ekovýchova, rovnosť medzi žiakmi, či príklady dobrej praxe.

Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň vyše 52-tisíc škôl zo všetkých kontinentov. Na Slovensku je v tomto školskom roku registrovaných 278 škôl. Program Zelená škola prebieha pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP).

GALÉRIA obrázkov >>

Vo štvrtok 10. 10. 2013 sme boli v Košiciach na slávnostnej certifikácii. Z kolégia vybrali pani učiteľky nás dvoch – že za zásluhy. Cestovali sme vlakom spolu so žiakmi 6. A, 6. B a 7. C, ktorí tam išli na exkurziu do múzeí. Zaujímavé boli hlavne prestupy na vlakových staniciach, keďže vlaky meškali, vyzeralo to, ako keď vojaci bežia na nástup. Našťastie sme všetko stihli. V Košiciach sme s pani učiteľkami – Riečanovou a Haviarovou pohľadali Magistrát mesta Košice, zaregistrovali sme sa a prehliadli sme si výtvory iných škôl. Potom nás pozvali na obed, my sme si ale nedali nič – všetko to bolo vegetariánske a my sme radšej dali prednosť strave z domu. Po obede začala slávnostná časť, kde najprv ocenili školy, ktoré boli na dobrej ceste získať vlajku, a potom sme konečne prišli na rad my. Boli sme spoločne prevziať vlajku, certifikát a darčeky. Cestou späť na stanicu sme si prezreli krásy Košíc. Unavení, ale spokojní a plní zážitkov sme sa vlakom dopravili večer domov. / Text: Jaroslav Aurel Kováč a Martin Váš z 5. A

Základná škola Slovenská Ľupča / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča
IČO: 35677856 / Tel.: 2400077 / Fax: 2400088