Zdravá škola

Svetový deň výživy v našej škole
Viktória Virágová, Barbora Badányová, 9.A / 27. október 2014

Dňa 16. októbra sa z rozhodnutia OSN oslavuje každoročne už od roku 1981 Svetový deň výživy, keďže sa významnou mierou podieľa na celkovom zdravotnom stave obyvateľstva.
Aj na našej škole sme si tento deň pripomenuli výstavkou, ktorá bola umiestnená vo vestibule školy. Výstavku tvorili projekty našich deviatakov, z ktorých sa aj ostatní žiaci mohli dozvedieť zaujímavosti o zdravej výžive, zároveň poskytli základné informácie o hlavných zložkách potravín – cukroch, tukoch, bielkovinách a vitamínoch. Pripomenuli nám, aké dôležité je dodržiavať už od detstva zásady správneho stravovania, lebo majú veľký vplyv nielen na telesný vývoj detí, ale aj na výkony ich mozgových buniek v škole. Dobrou názornou pomôckou pre správne zostavenie jedálneho lístka hlavne pre tých najmenších žiakov z prvého stupňa bola potravinová pyramída, ktorí si ju prišli prezrieť v rámci vyučovania. Mohli si porovnať, či sa skutočne stravujú tak, ako prikazujú jednotlivé poschodia pyramídy. Boli by sme radi, keby si všetci ľudia uvedomili, aká dôležitá je zdravá výživa a snažili sa zdravo stravovať. Výživa spolu s telesnou aktivitou je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje naše zdravie, kvalitu a dĺžku života, ale je aj hlavnou podmienkou prevencie najvýznamnejších ochorení.

Základná škola Slovenská Ľupča / Školská 14 / 976 13 Slovenská Ľupča
IČO: 35677856 / Tel.: 2400077 / Fax: 2400088