8. mája 1945 sa skončila najstrašnejšia vojna v ľudských dejinách – 2. svetová vojna. Na tento významný deň spomíname už 70 rokov.
Tohoročné okrúhle výročie sme si pripomenuli aj v našej škole. Vo vestibule pripravili p. učiteľka Luptáková a p. učiteľka Slobodníková výstavku, ktorá nám mala pripomenúť toto výročie. Všetci sme mali možnosť pozrieť si informačné panely a kalendár, ktorý nám poskytol Klub vojenskej histórie Golian z Banskej Bystrice. Najväčšou atrakciou boli pre nás dobové uniformy vojakov slovenskej, sovietskej i nemeckej armády, ale i typické oblečenie slovenských partizánov. Vďaka tomuto spestreniu vyučovania sme si zaspomínali na ťažké vojnové časy a uvedomili sme si, že je skvelé žiť v dobe, v ktorej sa nemusíme báť o svoj život.
Ako šiestaci už školský život poznáme dôkladne. Ako fungujú ďalšie inštitúcie v obci, sme spoznali v jeden aprílový deň, keď naši spolužiaci deviataci písali Testovanie 9.
Naše prvé kroky viedli do obecnej knižnice, kde nám pani knihovníčka A. Danková porozprávala o histórii knižníc vo svete, ale aj u nás v Slovenskej Ľupči. Diskutovali sme o mnohých výhodách čítania, započúvali sme sa do príbehov chlapcov a dievčat z knihy G. Futovej a snažili sme sa zorientovať medzi regálmi s asi 10000 knihami, ktoré v našej obecnej knižnici sú.
Na Obecnom úrade v Slovenskej Ľupči nás privítal pán starosta Ing. M. Macák. Vo svojej pracovni nám ukázal symboly obce, ktorá bola kedysi slobodným kráľovským mestom, porozprával nám o činnosti obecného úradu aj o významných osobnostiach, ktoré navštívili obec. Prezreli sme si priestory zasadačky, sobášnej siene, dozvedeli sme sa, čo všetko môžu občania na obecnom úrade vybaviť.
Našťastie nám v tento deň aprílové počasie prialo a mohli sme uskutočniť aj druhú časť plánovaného programu – vychádzku na Hôrku. Naším zámerom bolo pripomenúť si 70. výročie konca druhej svetovej vojny. Pri spoločnom hrobe obetí vraždenia fašistov sme sa porozprávali o udalostiach, ktoré sa v Slovenskej Ľupči a jej okolí odohrali v období od jesene 1944 do oslobodenia obce v marci 1945.
O tom, aký zaujímavý môže byť aj taký obyčajný deň spojený s poznávaním obce, svedčia aj postrehy niektorých z nás:
„Páčilo sa mi, že Slovenská Ľupča spravuje aj okolité obce a dbá na životné prostredie.“
„Zaujala ma história miestnej knižnice, ako aj zaujímavosti iných knižníc vo svete.“
„Pani učiteľka nám pútavo rozprávala o dejinách druhej svetovej vojny v spojení s našou obcou.“
« predchádzajúca strana // nasledujúca strana » |