zo života školy »

Ochranárik čísla tiesňového volania 112
Pridané: 3. december 2018 / Text: Mgr. Martina Blašková / Foto: Mgr. Alena Vojníková

Žiaci našej školy sa pod vedením učiteľov Aleny Vojníkovej, Martiny Blaškovej, Nory Halajovej a Marcela Hlaváča zapojili do okresného kola výtvarnej súťaže „Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“ na tému „Veď aj ja som záchranár“. Hlavným ceľom súťaže bolo priblížiť žiakom tematiku civilnej ochrany a jej prepojenie s jednotným európskym číslom tiesňového volania 112 s možnosťou ďalšieho využitia výtvarných prác v rámci osvety. Veľmi nás teší, že aj naši dvaja žiaci boli úspešní: Matej Jakuš zo 7. A, ktorý vo svojej kategórii získal 3. miesto a Nicolas Malík z 3. A, ktorý sa umiestnil na krásnom 1. mieste a jeho práca postupuje do národného kola. Naši žiaci sa zúčastnili vyhodnotenia výtvarných prác počas osláv Národného dňa čísla tiesňového volania 112, ktoré sa konali v Banskej Bystrici na odbore krízového riadenia. Okrem diplomov a vecných cien, ktoré získali, absolvovali Matej a Nicolas aj exkurziu po koordinačnom stredisku. Do školy sa vrátili usmiati, šťastní a obohatení o nové zážitky a poznatky. Srdečne im gratulujeme.



Po stopách „veľkých Slovákov“
Pridané: 2. december 2018 / Text a Foto: Matej Kmeť, 9. B

V škole sme sa na hodinách dejepisu i slovenčiny učili o osobnostiach Slovenska, ako bol Ľudovít Štúr alebo Milan Rastislav Štefánik.
21. novembra sme si vedomosti o nich pripomenuli aj zážitkovou cestou. Na cestu sme sa vydali už o 6.-tej hodine ráno smer Uhrovec. Tam sme si pozreli rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Dozvedeli sme sa veľa nových faktov zo života dvoch z najväčších osobností Slovenska. Potom sme sa presunuli do Piešťan, kde sme si prezreli Kolonádový most, ktorý navrhol náš rodák Emil Belluš a ktorý je najdlhším kolonádovým mostom na Slovensku. Po dvojhodinovom rozchode sme sa pobrali ďalej. Prišli sme do mestečka Brezová pod Bradlom, odkiaľ sme sa vybrali, niektorí po asfaltke, niektorí lesným chodníčkom, na vrch Bradlo. Na ňom stojí Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý zahynul pri leteckej havárii pri Ivanke pri Dunaji. Spolu s ním sú tam pochovaní dvaja talianski letci a jeden mechanik. Panoráma bola aj napriek oblačnosti a pochmúrnemu počasiu nádherná. Po asfaltke sme sa prešli naspäť k autobusu a okolo siedmej sme sa vrátili domov trochu unavení, ale veselí, živí a zdraví.



Beseda s príslušníkmi NATO Force Integration Unit
Pridané: 16. november 2018 / Text: Filip Šarík, 8. B, PhDr. Jana Jamrišková
Foto: Mgr. Marcel Hlaváč

Dňa 13. novembra 2018 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili na besede s príslušníkmi NATO Force Integration Unit so sídlom v Bratislave – Vajnoroch.
V priestoroch MKS v Slovenskej Ľupči sa počas prezentácie žiaci dozvedeli, kde všade sa nachádzajú základne NATO, ktoré štáty sú jeho súčasťou a ďalšie zaujímavosti. Hostia rozprávali o stretnutiach členských štátov NATO vo Varšave a vo Walese, informovali o pôsobení vojakov NATO na Slovensku, premietli videá o ich vybavení. Počas diskusie sa žiaci zaujímali o profesionálnu kariéru vojakov, na akých misiách sa zúčastnili, čo sa im páči na Slovensku, aké sú ich obľúbené a neobľúbené jedlá, ale aj o to, kto financuje vojakov NATO či v akom veku sa odchádza do dôchodku. Beseda bola pre žiakov tiež vynikajúcou príležitosťou zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti v anglickom jazyku. Počas prezentácie i diskusie hostia aj žiaci rozprávali po anglicky, pretože jeden z príslušníkov jednotky NFIU bol nemeckej národnosti. Za sprostredkovanie besedy ďakujeme pánovi Čiamporovi, ktorý je príslušníkom tejto jednotky a bol tiež hosťom na besede.


« predchádzajúca strana // nasledujúca strana »