zo života školy »
Exkurzia Uhrovec, Piešťany, BradloDňa 13. júna 2018 sme v rámci deviatackej exkurzie navštívili Uhrovec, Piešťany a Bradlo. Vyrazili sme už o šiestej ráno a cestovali sme necelé tri hodiny, kým sme prišli do Uhrovca. Tam sme si prezreli rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Pani sprievodkyňa nám najprv poukazovala vystavené exponáty a porozprávala nám niečo o živote Ľudovíta Štúra. Neskôr nám pustila dokumentárny film o Alexandrovi Dubčekovi. Pred odchodom sme si ešte pozreli kaštieľ rodu Zayovcov, ktorý sa nachádza blízko Štúrovho rodného domu. Potom sme cestovali do Piešťan, kde sme obdivovali Kolonádový most, dielo architekta Emila Belluša, rodáka zo Slovenskej Ľupče. Po prehliadke blízkych kúpeľných domov sme mali chvíľu čas, aby sme sa mohli najesť, napiť liečivej vody, obdivovať jazierka, ale aj obhadzovať sa šiškami. Neskôr sme sa presunuli do nákupného centra, kde sme mali rozchod na asi 45 minút a mohli sme kúpiť niečo nielen pre seba, ale aj pre svojich blízkych alebo známych. Po absolvovaných mininákupoch nasledovala ďalšia zastávka - Mohyla Milana Rastislava Štefánika na vrchu Bradlo. Tu sme si urobili zopár záberov, keďže bol odtiaľto krásny výhľad, ale po chvíli nás odradil jemný dážď a my sme sa museli vrátiť do autobusu. Bola to pre nás posledná zastávka a čakala nás už len cesta domov.
20. júna žiaci 1. stupňa, ktorí sa usilovne učili po celý školský rok a budú mať na vysvedčení samé jednotky, prežili krásne predpoludnie na jednotkárskom výlete v Banskej Bystrici. Navštívili Bábkové divadlo na Rázcestí, kde absolvovali minikurz animácie, vyskúšali si vodenie rôznych bábok, pohrali sa s nimi a nakoniec si v tvorivých dielňach v divadelnej záhrade vyrobili ponožkovú bábku. Po divadelných aktivitách si pochutili na sladkej zmzline.
Vo štvrtok ráno sme nastúpili do autobusu a spoločne sme sa všetci piataci vybrali do Banskej Bystrice. Naša cesta smerovala do Digitalizačného centra Múzea SNP v Banskej Bystrici, kde nás už čakal pán Šperka. Nevedeli sme, čo nás tam čaká. Najprv nám na počítači ukázali, ktoré historické umelecké diela (sochy, obrazy...) pomohli zreštaurovať. Potom sme išli do miestnosti, v ktorej bol 3D skener. V ďalšej miestnosti mám ukázali, ako vďaka 3D tlačiarni vznikajú predmety, ktoré predtým nasnímal počítač. A potom to prišlo. Pred nami stál jaskynný lev, vlastne iba jeho kostra. Vyhynul pre 10 000 rokmi, ale vďaka modernej technológii 3D tlače sa podarilo zrekonštruovať a skompletizovať nájdené pozostatky kostry. Mali sme šťastie, že sme ho videli, lebo o pár dní bude odvezený a vystavený v múzeu na Morave. Princíp fungovania 3D tlače si mnohí z nás doteraz nevedeli predstaviť. Ďakujeme preto pánovi Šperkovi, ktorý nám umožnil nazrieť do sveta najmodernejšej technológie.
« predchádzajúca strana // nasledujúca strana » |