zo života školy »
Korčuliarsky kurzZačiatkom marca druháci absolvovali korčuliarsky kurz na zimnom štadióne v Banskej Bystrici. Plní radosti, poniektorí aj strachu sa tri dni celú hodinu venovali tejto zdraviu prospešnej pohybovej aktivite pod vedením učiteľov. Skupina zdatných korčuliarov si zdokonaľovala techniku korčuľovania, vyskúšala si prekladanie, obraty, oblúky, rýchle zmeny smeru, dvíhanie predmetov z ľadu a zastavenia rozličným spôsobom. Posledný deň si zahrali hokej ako skutoční hokejisti. Slabší korčuliari každý deň prekonávali sami seba a postupne sa naučili udržať rovnováhu na ľade, padať, vstávať z ľadu, chodiť na korčuliach, brzdiť, zastavovať. Po troch dňoch už dokázali sami korčuľovať vpred a dokonca aj zvládli korčuľovať pomedzi prekážky. Veľmi ďakujeme oteckom a maminkám za ich pomoc pri obúvaní korčúľ, ich povzbudzovanie a podporu. Po absolvovaní kurzu boli druháci aj rodičia odmenení „ľadovými“ diplomami, ktoré im budú pripomínať zážitky na ľade. To, že na ľade nechýbala dobrá nálada sa môžete presvedčiť na fotografiách.
Korčuliarsky výcvik / fotogaléria »Druháci si na hodinu prvouky pozvali zaujímavých hostí. Boli to včelári pán Polovinčák a pán Oravec zo SZV z.o. Slovenská Ľupča. Deti sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o včielkach a o výrobe medu. Mohli si vyskúšať, ako sa pracuje s rôznymi včelárskymi nástrojmi, ochutnali rôzne včelie produkty. Dnes už druháci vedia, že za každou kvapkou medu sa skrýva nielen svedomitá práca včelárov, ale aj ich veľká láska k včielkam.
Po dvoch rokoch vďaka programu Educate Slovakia a organizácii AIESEC navštívili našu základnú školu dve zahraničné študentky – tentoraz Veronika Moroz (20) z Ukrajiny a Zara Louise (20) z Indonézie. Veronika študuje turizmus a Zara francúzsky jazyk. Počas jedného týždňa od 12. do 16. februára 2018 odučili v triedach I. a II. stupňa spolu 20 vyučovacích hodín, na ktorých predstavili svoju krajinu, tradície a kultúru v anglickom jazyku. S mladšími aj staršími žiakmi sa porozprávali o rodine, priateľoch, škole, domove a globálnych problémoch ľudí našej planéty. Neskôr si žiaci pripravili vlastné prezentácie na rôzne témy, ktoré potom po skupinkách predniesli pred spolužiakmi. Skvelou formou, ako odbúrať predsudky, zmotivovať žiakov alebo komunikovať v angličtine, boli rôzne hry alebo riešenia konkrétnych situácií, s ktorými sa žiaci stretávajú v každodennom živote. Stážistky mali na hodiny vždy pripravené rôzne témy, na ktoré nadväzovalo množstvo ďalších otázok a odpovedí. Žiakom priniesli na ukážku aj ich typické oblečenie, ktoré si u nich doma obliekajú pri slávnostných príležitostiach. Pre stážistky sme po vyučovaní pripravili niekoľko aktivít, aby sme im umožnili bližšie spoznať náš región. Vybrali sme im tvorivé dielne v Dome remesiel, kde si samy vyrobili kožené puzdrá na mobily, spolu s niektorými žiakmi sme navštívili Ľupčiansky hrad a zúčastnili sa ukážky detského folklórneho súboru Drienka. Starších žiakov zaujali Zarine vlastné krátke videá a rôzne iné aktivity, ktorými ostatných spolu s Veronikou motivovali k vzájomnej komunikácii. Mladší žiaci boli nadšení z hier a miniprezentáciami o Ukrajine a Indonézii. Žiaci svoje zážitky opísali slovami: „Páčilo sa mi, že sme si spestrili rozvrh hodín a spoznali nových ľudí.“ (Timo Piliarkin, 9. B) „Naučili sme sa niečo o ich krajinách.“ (Romanka Klimentová, 4. B) „Spoznali sme písmená azbuky, ktorými sa píše na Ukrajine.“ (Betka Milovská, 4. B) „Dozvedeli sme sa veľa o ich zvykoch a tradíciách.“ (Evka Jakušová, 4. B) Obidvom mladým študentkám sme sa pri rozlúčke srdečne poďakovali za ich pútavé hodiny a odovzdali im dary s regionálnou tematikou od vedenia školy. Zapojenie sa do tohto projektu bolo veľkým prínosom nielen pre žiakov, ale aj pre nás učiteľov. Ak by sme mali možnosť v budúcnosti uvítať medzi nami nejakých lektorov z iných krajín, urobíme tak znovu.
« predchádzajúca strana // nasledujúca strana » |