zo života školy »

Ôsmaci na Ľupčianskom hrade
Pridané: 19. máj 2016 / Text: Michal Bilanin, 8. A / Foto: Mgr. Marcel Hlaváč

Dňa 17. mája sme sa my, ôsmaci, zúčastnili exkurzie na Ľupčiansky hrad. O pol jednej nás privítal pán kastelán Mgr. Vladimír Homola. Otvorením zámockej brány sme vstúpili do sveta minulosti a cítili sme sa ako v stredoveku. Prechádzali sme sa pomedzi hradné múry opradené záhadami, ktoré si so sebou zobrala história. Hradná veža nám odhalila mohutnosť tohto v minulosti loveckého sídla. Mali sme možnosť vidieť stovky rokov práce pochovanej v budovách hradu. Stáročná história zanechala stopy aj v podobe meniacich sa stavebných slohov – gotika, neogotika, renesancia, ale aj baroko. Pastvou pre oči bola aj Korvínova lipa, ktorá sa „dožila“ až neuveriteľných 700 rokov. Vo vnútri hradu sme mali možnosť vidieť, že hradné priestory sú priebežne rekonštruované, čo pozdvihlo celkový zážitok z exkurzie. Nádherné fresky, obrazy českých a ruských maliarov, repliky dobového nábytku, zachované hlinené výrobky, sochy, zdobené trámy a tajné chodby – len malá časť toho, čo sme mali možnosť vidieť. Mohli sme sa na vlastné oči presvedčiť, že ani v minulosti ľuďom nechýbala zručnosť a dôvtip. S veľkým množstvom vedomostí a samozrejme aj s úsmevom na tvári sme sa vrátili do súčasnosti. S ešte lepšou predstavou o histórii tejto významnej dominanty nášho regiónu sa tešíme na ďalšiu exkurziu, ktorú si pre nás naša škola pripraví.



Ako dopadlo TESTOVANIE 9 na našej škole
Pridané: 18. máj 2016 / Text: Mgr. Oľga Slottová, Mgr. Marcela Kramcová

Dňa 6. apríla 2016 sa uskutočnilo celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl T9. Testy písalo 40 žiakov z našej školy z predmetov slovenský jazyk a literatúra a matematika. Úlohy v testoch boli zamerané na logické myslenie, porozumenie textu, overovanie hĺbky vedomostí a zručností, aplikáciu poznatkov v praktických súvislostiach.
Už niekoľko rokov majú zastúpenie aj úlohy na čítanie s porozumením, v ktorých žiaci pracujú s ukážkami súvislých aj nesúvislých textov. Test z matematiky obsahoval aj úlohy, s ktorými sa žiaci stretávajú v praktickom živote – riešenie úloh s grafmi, premeny jednotiek, čítanie tabuliek... Aby žiaci boli pri riešení úloh zo slovenského jazyka a matematiky úspešní, bolo nevyhnutné s porozumením prečítať východiskový text. Aj v tomto školskom (podobne ako v predchádzajúcich) sme boli lepší ako celoslovenský priemer. V matematike bola priemerná úspešnosť deviatakov na Slovensku 52,8 %. Naši deviataci ju zvládli na 61,9 %, čo je o 9,1 % lepšie, ako celoslovenský priemer. Podobne uspeli aj v slovenskom jazyku a literatúre. Celoslovenský priemer bol 62,6 %. Naši žiaci riešili zadané úlohy s úspešnosťou 72,2 %, čo je o 9,6% lepšie ako ich rovesníci na iných slovenských školách. Srdečne blahoželáme!



« predchádzajúca strana // nasledujúca strana »